سفره هفت سین هم ناقل کرونا است؟

به گزارش مجله گرافیک، ما ایرانیان به رسم سنت هر ساله سفره هفت سین پهن می کنیم، اما سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا باید نکاتی را از نظر بهداشتی رعایت کنیم.

سفره هفت سین هم ناقل کرونا است؟

لذت بخشترین تجربه سفر را با مسافرت تجربه کنید. برای یافتن تورهای لحظه آخری، برنامه سفرهای مقرون به صرفه و دریافت راهنمایی از مسافران قدیمی با ما همراه باشید.

به گزارش مجله گرافیک به نقل از مجله گرافیک، کوروش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مردم سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا برای چیدن سفره هفت سین باید به نکات بهداشتی توجه نمایند.

وی بیان نمود: سال جاری باید در چیدن مواد خوراکی نظیر سیب، سمنو، سنجد، سیر و همچنین سبزه و ماهی روی سفره هفت سین دقت بیشتری گردد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره نحوه ضد عفونی کردن میوه ها شرح داد: سیب و همین طور تمام میوه های دیگر اگر خوب شسته و ضدعفونی شوند، خطری ندارند.

صمدپور اضافه کرد: شست وشوی میوه ها در درجه اول با آب و برای اطمینان بیشتر با محلول ضدعفونی نماینده می تواند ویروس موجود در آن ها را از بین ببرد. سیر مسئله ای ندارد و می تواند در سفره قرار بگیرد.

  • نکاتی درباره تهیه سمنو، سبزه و شیرینی

متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به علاقه مردم در تهیه سمنو برای سفره هفت سین گفت: سمنو ماده غذایی است که پخته می گردد و به دلیل حساسیتی که ویروس به حرارت دارد، هنگام پخت آن ویروس از بین می رود و مسئله ای ایجاد نمی کند. اما ظرف سمنوهایی که از بیرون خریداری می شوند ممکن است آلوده به ویروس باشد و این آلودگی هنگام مصرف به افراد انتقال پیدا کند.

وی اظهار کرد: توصیه می کنم اگر سمنو را از بیرون می خرید، حتما در خانه یک حرارت دیگر به آن بدهید و ظرفش را نیز عوض کنید.

صمدپور درباره خرید شیرینی گفت: برای خرید شیرینی در ایام نوروز نیز باید نکاتی رعایت گردد. خرید شیرینی تر به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. شیرینی های خشک نیز به دلیل وجود یک سیستم انتقال که ممکن است آن ها را آلوده به ویروس نموده باشد باید در خانه دوباره در معرض حرارت قرار بگیرند تا از سلامت آن ها اطمینان حاصل گردد.

او در پاسخ به احتمال انتقال ویروس کرونا به وسیله سبزه گفت: سبزه ای که در منزل و با رعایت شرایط بهداشتی برای سفره هفت سین تهیه شده باشد، مسئله ای ایجاد نمی کند. خرید سبزه از بیرون به علت وجود همان زنجیره انتقال که ممکن است آن را به ویروس آلوده نموده باشد توصیه نمی گردد. مردم بهتر است سال جاری از گذاشتن سبزه های طبیعی و ماهی ها در سفره هفت سین خودداری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 961

به "سفره هفت سین هم ناقل کرونا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفره هفت سین هم ناقل کرونا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید