سعد حریری مامور تشکیل کابینه لبنان شد

به گزارش مجله گرافیک، سعد حریری امروز، پنج شنبه در جریان رای گیری و رایزنی های پارلمانی در کاخ ریاست جمهوری با کسب 64 رای مامور تشکیل کابینه لبنان شد.

سعد حریری مامور تشکیل کابینه لبنان شد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری النشره، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان امروز رایزنی های الزام آور مجلسی را برای تعیین نخست وزیر مکلف جدید آغاز کرد و همانطور که پیش بینی می شد سعد حریری تنها نامزد مطرح توانست آرا را برای تصدی این پست به دست آورد.

حریری در جریان این رایزنی ها در بعبدا با مجموع 64 رای مقابل 54 نماینده ای که کسی را نامزد نکردند، مامور تشکیل کابینه شد. به این ترتیب او پنج رای از حسان دیاب، نخست وزیر مستعفی کمتر به دست آورد زیرا دیاب 69 رای به دست آورده بود.

مدیریت کل ریاست جمهوری گفت، براساس اجرای بند دو ماده 35 قانون اساسی در خصوص تشکیل دولت میشل عون رایزنی های مجلسی را انجام داد و بعد از مشورت با نبیه بری، رئیس مجلس لبنان درباره نتایج رایزنی های مجلسی حریری را به کاخ بعبدا فراخواند.

حریری نیز برای دریافت ماموریت تشکیل دولت به بعبدا رفت.

حریری بعد از آن آمادگی خود را برای تصدی نخست وزیری گفت که هفته ها فرایند تشکیل دولت به تعویق افتاده است. به هر حال نخست وزیر جدید با چالش های اختلاف در فضای سیاسی لبنان و تشکیل دولت جدید دست و پنجه نرم خواهد کرد.

پیشتر شبکه ماهواره ای المیادین گزارش داد، فراکسیون وفا به مقاومت در مجلس لبنان کسی را برای تشکیل دولت معرفی نخواهد کرد.

طبق این اطلاعات، حزب الله لبنان تنها به فرایند تشکیل دولت لبنان کمک خواهد کرد.

واکنش حریری

نخست وزیر مکلف لبنان در سخنرانی به مناسبت تحویل دریافت ماموریت تشکیل دولت در کاخ بعبدا تاکید کرد: اولویت دولت من بازسازی ویرانه های انفجار بندر بیروت است.

سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنان اظهار کرد: به سرعت اقدام به تشکیل دولت خواهم کرد و دولتی غیر حزبی و شامل متخصصان را تشکیل می دهم.

حریری تاکید کرد: حاضرم به قولم عمل کنم اولویت دولت بازسازی ویرانه های انفجار بندر بیروت است و تلاش می کنم جلوی فروپاشی که اقتصاد و امنیت لبنان را تهدید می کند، بگیرم. ماموریت دولت اجرای اصلاحات طبق طرح فرانسه است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1367

به "سعد حریری مامور تشکیل کابینه لبنان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعد حریری مامور تشکیل کابینه لبنان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید