رئیس جمهوری شیلی کل کابینه را برکنار کرد

در واکنش به موج گسترده اعتراضات در شیلی، رئیس جمهوری شیلی از تمامی اعضای کابینه اش خواست تا استعفا دهند و راه برای ترمیم دولت و معرفی اصلاحات اجتماعی مدنظر معترضان هموار کنند.

رئیس جمهوری شیلی کل کابینه را برکنار کرد

سباستین پینه را، رئیس جمهوری شیلی شنبه همچنین از احتمال لغو وضعیت اضطراری در کشورش که برای حدود 10 روز برقرار بوده است، سخن گفت. این حکم هم نتوانسته بود آرامش را به این کشور بازگرداند. اعتراضات در ابتدا به افزایش بهای بلیت مترو بود اما بعدا به اعتراضات گسترده تری علیه پینه را تبدیل شد.

بیش از یک میلیون تن روز جمعه در تظاهراتی مسالمت آمیز در سانتیاگو، پایتخت شیلی شرکت کردند و خواستار عدالت اجتماعی شدند. سباستین پینه را گفت او صدای درخواست مردم را شنیده است و افزود: ما در یک واقعیت تازه به سر می بریم. شیلی دیگر آن کشور یک هفته پیش نیست.

رئیس جمهوری شیلی همچنین گفت مقررات منع ترددی که یک هفته پیش در شهرهای سراسر کشور اعمال شده بود اکنون لغو شده است. مخالفان همچنین خواستار پایان وضع اضطراری شده اند.

از زمان شروع اعتراضات ضدنابرابری که بیش از یک هفته پیش شروع شد؛ دست کم 17 تن کشته شده و صدها تن زخمی شده اند. راهپیمایی روز جمعه در پایان یک هفته درگیری های خشونت بار میان فعالان و پلیس ضدشورش برگزار شد.

پینه را روز جمعه در توییتی نوشت: ما همه عوض شده ایم. راهپیمایی شاد و صلح آمیز امروز که مردم شیلی در آن خواستار کشوری منصف تر و متحدتر شدند، راه های نویدبخشی را به سوی آینده باز می کند.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 23 آذر 1398 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 586

به "رئیس جمهوری شیلی کل کابینه را برکنار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهوری شیلی کل کابینه را برکنار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید