درخواست سناتورهای آمریکایی از پامپئو برای پیگیری آزادی ولید فتیحی در عربستان

به گزارش مجله گرافیک، سناتورهای آمریکایی با ارسال نامه به وزیر خارجه این کشور، خواستار رایزنی او با مقام های عربستان سعودی درباره پرونده ولید فتیحی پزشک دو تابعیتی آمریکایی- سعودی و فراهم کردن مقدمات آزادی او از زندان شدند.

درخواست سناتورهای آمریکایی از پامپئو برای پیگیری آزادی ولید فتیحی در عربستان

به گزارش گروه بین الملل مجله گرافیک، چند قانونگذاران ارشد مجلس سنای آمریکا در آستانه سفر مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور به ریاض نامه ای به او نوشته و خواستار پیگیری آزادی یک پزشک آمریکایی- سعودی شدند؛ پزشکی که بیش از یک سال قبل انتشار گزارش ها درباره شکنجه و بازداشت او در عربستان سعودی خبرساز شده بود.

باب منندز عضو ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به همراه چهار سناتور دموکرات به نام های کریس مورفی کریس ون هولن و پاتریک لیهی و ران ویدن در این نامه از وزیر خارجه آمریکا خواستند، مساله بازداشت یک پزشک آمریکایی- سعودی را جزو یکی از موضوعات رایزنی هایش در سفر آینده به ریاض قرار دهد.

در این نامه آمده است: با توجه به اینکه شما طی این هفته به عربستان سعودی سفر می کنید، ما از شما می خواهیم طی این سفر پفراینده دکتر ولید فتیحی و خانواده او را در بالاترین سطوح دولت عربستان سعودی مطرح کنید.

این قانونگذاران سنای آمریکا تصریح کردند: به طور خاص ما از شما می خواهیم، برای سرانجام یافتن مثبت و فوری پفراینده اتهامی جاری علیه دکتر فتیحی و برداشته شدن ممنوع السفری او و هفت عضو خانواده اش که همگی شهفرایندان ایالات متحده هستند، اقدام کنید.

به گفته این پنج سناتور ارشد آمریکایی، دکتر فتیحی نوامبر 2017 برای اولین بار دستگیر شد و بدون تفهیم اتهام به مدت دو سال در بازداشت قرار داشت و طبق گزارش ها در این مدت تحت شکنجه هم قرار گرفت. او در تابستان 2019 برای انجام فرایند دادگاه آزاد شد اما پفراینده اتهامی علیه او همچنان ادامه دارد. دولت عربستان سعودی علیه دکتر فتیحی و خانواده او ممنوعیت سفر اعمال کرده و اجازه بازگشت به ایالات متحده را به آنها نمی دهد.

قانونگذاران کنگره در سرانجام این نامه خطاب به پامپئو نوشتند: در همه دولت های دموکرات و جمهوری خواه، آزادی آمریکایی هایی که در خارج از کشور تحت بازداشت غیرمنصفانه قرار دارند، اولویت پایدار ایالات متحده بوده است. ما مطلع شده ایم که سفارت ایالات متحده در ریاض مدتی است که پفراینده دکتر فتیحی را دنبال می کند و ما از شما می خواهیم از همه کسانی که غیرمنصفانه در عربستان سعودی در بازداشت هستند از قبیل شهفرایندان آمریکایی حمایت کنید.

اوایل اسفندماه سال گذشته بود که یک رسانه آمریکایی خبر داد، ولید فتیحی پزشک آمریکایی- سعودی بازداشت و به هتل بدنام ریاض که به مکانی برای شکنجه و بازداشت شاهزاده ها و تاجران سرشناس سعودی تبدیل شده بود، منتقل و در آنجا شکنجه شده است.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، دوستان فتیحی که فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد بوده، از بازداشت و شکنجه او در ریاض خبر دادند. به گفته آنها، این پزشک به هتل ریتز کارلتون منتقل و در آنجا مورد شکنجه واقع شده است.

ریتز کارلتون در سال 2017 به دلیل تبدیل آن به مکانی برای بازداشت و شکنجه شاهزاده هایی از قبیل فرزندان ملک عبدالله شاه سابق سعودی و تاجران سرشناسی از قبیل ولید بن طلال در رسانه های بین المللی خبرساز شده بود.

طبق برنامه قبلی اعلامی وزارت خارجه آمریکا، پامپئو قرار است طی 19 تا 21 فوریه (30 بهمن تا دوم اسفند ماه) به ریاض سفر و با مقام های عربستان سعودی دیدار کند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 867

به "درخواست سناتورهای آمریکایی از پامپئو برای پیگیری آزادی ولید فتیحی در عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست سناتورهای آمریکایی از پامپئو برای پیگیری آزادی ولید فتیحی در عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید