داستان جواد عزتی و جشنواره فجر؛ سیمرغ بی سیمرغ!

به گزارش مجله گرافیک، روزنامه خراسان - مصطفی قاسمیان: از مدت ها قبل از سی وهشتمین جشنواره ملی فیلم فجر، در محافل سینمایی، بسیار شنیده می شد که جواد عزتی احتمالاً 4-5 فیلم در جشنواره خواهد داشت و از آن جا که از فیلم هایش هم خبر های خوبی می رسید، این احتمال مطرح می شد که او یکی از شانس های اصلی کسب سیمرغ است. با این حال سه شنبه شب و طی اختتامیه جشنواره، تعیین شد که او یک بار دیگر دستش از سیمرغ کوتاه مانده؛ ماجرایی که این بار با حواشی خاصی هم همراه بود.

داستان جواد عزتی و جشنواره فجر؛ سیمرغ بی سیمرغ!

به همین بهانه به حضور پیروز جواد عزتی در چهار دوره اخیر جشنواره فجر پرداخته ایم؛ جایی که بازی های خوبی به نمایش گذاشته و هر بار تا یک قدمی جایزه رفته، اگرچه به این افتخار دست پیدا ننموده است. ناگفته نماند بر سر خوب بودن بعضی از این بازی ها مثل حضورش در ماجرای نیمروز و شنای پروانه توافق بیشتری وجود دارد و بر سر بعضی دیگر کمتر. توالی بازی های خوب و گاهی عالی طی چهار سال متوالی، این تلقی را به وجود آورده که جواد عزتی واقعاً بدشانس است.

ماجرای نیمروز/جشنواره 35

یکی از اولین حضور های جواد عزتی در نقش غیرکمدی، ماجرای نیمروز به کارگردانی محمدحسین مهدویان بود. او بازی در نقش مکمل صادق را برعهده داشت که یک شخصیت باهوش و مرموز اطلاعاتی بود و از لحاظ ظاهری نیز شبیه سعید امامی چهره پردازی شده بود. فیلم ماجرای نیمروز مورد توجه مخاطبان و منتقدان نهاده شد و حتی به دو جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران نیز دست یافت، اما برای عزتی تنها یک نامزدی به ارمغان آورد. او در آن جشنواره نوید محمدزاده را برای بازی فوق العاده در بدون تاریخ، بدون امضا رقیب خود می دید، که از هر لحاظ رقیب قدری بود و برای این فیلم جوایز فراوانی گرفت.

تنگه ابوقریب/ جشنواره 36

در جشنواره سال بعد، جواد عزتی با تنگه ابوقریب حاضر بود، محصول مشترک بهرام توکلی و سعید ملکان که فیلم چشمگیری از آب درآمده بود و به رغم بعضی نواقص در فیلم نامه و شخصیت پردازی، به دلیل ویژگی های فنی تحسین شد. فیلم در نهایت به جوایز فراوانی از جمله سیمرغ بهترین فیلم دست یافت، اما عزتی اگرچه بازی اش کمابیش مورد توجه منتقدان نهاده شد، اما برای این فیلم نامزد نشد. سیمرغ نقش اول به امیر جدیدی دیگر بازیگر تنگه ابوقریب (به صورت مشترک با عرق سرد) رسید و با توجه به نقش آفرینی های بسیار خوب او، کسی هم اعتراضی نداشت. در آن سال امین حیایی برای شعله ور و نوید محمدزاده برای مغزها... دیگر شانس های سیمرغ بودند.

لاتاری/ جشنواره 36

عزتی در سال 96 حسابی پرکار بود و علاوه بر بازی در دو فیلم بسیار پرفروش آینه بغل و هزارپا، در دو فیلم جدی هم بازی نموده بود. او لاتاری به کارگردانی محمدحسین مهدویان را نیز در جشنواره سی وششم داشت. لاتاری هم از لحاظ مضمون و هم از لحاظ فرم، جنجالی ترین فیلم جشنواره شد؛ مخاطب فراوان و همچنین مخالفان فراوانی داشت.

با این حال کمتر کسی درباره بازی جواد عزتی نظر منفی داشت و بسیاری بازی وی را که کوتاه هم بود، پسندیدند. با این حال فیلم مورد توجه داوران جشنواره قرار نگرفت و تنها در یک رشته فنی نامزد شد. سیمرغ بهترین بازیگر مکمل نیز به جمشید هاشم پور برای دارکوب رسید که انتخابی بسیار جنجالی بود و مخالفان زیادی پیدا کرد.

ماجرای نیمروز: رد خون/جشنواره 37

آخرین همکاری عزتی با مهدویان هم مورد توجه منتقدان نهاده شد. او در دنباله ماجرای نیمروز، یک بار دیگر نقش صادق را ایفا کرد؛ در حالی که این بار، کاراکتر ابعادی منفی یافته بود. رد خون نظر بسیاری از منتقدان را جلب کرد. عزتی نیز پیروز بود، اما باز هم در حد نامزدی جایزه. نکته جالب این بود که تهیه کننده بیان کرد نام عزتی را برای نقش اول به جشنواره ارائه نموده، ولی او در نقش مکمل نامزد شد! اگرچه این بار رقبای وی بسیار قدر بودند و او قافیه را به علی نصیریان برای مسخره باز باخت؛ هر چند در میان نامزدها، نوید محمدزاده برای متری شیش ونیم و آرمین رحیمیان برای شبی که ماه... نیز حضور داشتند که بازی هر دو تحسین شده بود.

شنای پروانه/ جشنواره 38

جواد عزتی سال جاری با اختلاف زیاد، پرکارترین هنرپیشه جشنواره بود و پنج فیلم داشت: دو نقش اول و سه نقش مکمل. فیلم شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت، مورد تحسین فراوان مخاطبان و منتقدان نهاده شد و پنج جایزه، از جمله دو سیمرغ بازیگری مکمل برای امیر آقایی و طناز طباطبایی و همچنین جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را گرفت.

بازی عزتی نیز در نقش لات توبه نموده ای به نام حجت، آن قدر خوب بود که به همراه دو بازی بسیار خوب از فرامرز قریبیان در خروج و پیمان معادی در درخت گردو را جزو شانس های اصلی کسب جایزه نقش اول مرد می دانستند، اما در نهایت حتی نامزد هم نشد و جایزه نیز به معادی رسید؛ جایزه ای که بسیار جنجالی هم شد.

آتابای/ جشنواره 38

دیگر فیلم جواد عزتی در جشنواره سال جاری که مورد تحسین منتقدان نهاده شد، آتابای به کارگردانی نیکی کریمی بود. پیش از جشنواره هم شنیده می شد که کریمی فیلم متفاوتی ساخته و در خلال جشنواره معین شد این شنیده ها حقیقت داشته است.

جواد عزتی در این فیلم که پرتره ای از شخصیت آتابای با بازی هادی حجازی فر بود، نقش مکمل کوتاهی بازی نموده بود که برای بهترین بازیگر نقش مکمل، نامزد هم شد، اما در نهایت به سیمرغ دست نیافت. درباره سال جاری، شایعات فراوانی هم به وجود آمد، از جمله این که گفته شد سعید راد عضو هیئت داوران بخش سودای سیمرغ، تهدید نموده در صورت اهدای جایزه به عزتی، از هیئت داوران استعفا خواهد داد!

منبع: برترین ها
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 1 شهریور 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1180

به "داستان جواد عزتی و جشنواره فجر؛ سیمرغ بی سیمرغ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان جواد عزتی و جشنواره فجر؛ سیمرغ بی سیمرغ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید