جاسوسی شرکت امنیتی سفارت اکوادور در لندن برای سیا از آسانژ

به گزارش مجله گرافیک، رسانه های اسپانیایی زبان روز شنبه جزئیاتی از جاسوسی های سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) از جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس منتشر کردند.

جاسوسی شرکت امنیتی سفارت اکوادور در لندن برای سیا از آسانژ

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش روز شنبه روزنامه تایمز، بعد از پناهنده شدن جولیان آسانژ به سفارت اکوادور در لندن، یک شرکت اسپانیایی که مسئولیت حفاظت از سفارت را برعهده داشته، در مدت زمانی که آسانژ در سفارت اکوادور ساکن بوده از وی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می نموده است.

به گفته رسانه های اسپانیا، دیوید مورالس 47 ساله مدیر اجرایی شرکت گلوبال آندرکاور، جلسات صوتی و تصویری که آسانژ با وکلای خود در سفارت اکوادور برگزار نموده بود را به آژانس اطلاعاتی ایالات متحده تحویل داده است.

با انتشار جزئیات جاسوسی، وکلای آسانژ شکایت خصوصی علیه مورالس ارائه داده اند و او را به نقض حریم خصوصی، رازداری، رشوه خواری، سوء استفاده و پولشویی متهم نموده اند.

به رغم سرانجام یافتن دوران محکومیت جولیان آسانژ بنیان گذار ویکی لیکس، یک قاضی در لندن در ماه گذشته بیان کرد؛ وی باید تا زمان برگزاری دادگاه استرداد به آمریکا، در بازداشت بماند.

بر اساس حکم سابق دادگاه انگلیس، آسانژ باید در 22 سپتامبر (31 شهریور) از زندان بلمارش آزاد گردد اما برابر حکم جدید قاضی دادگاه لندن، وی به علت سابقه متواری شدن، همچنان باید در بازداشت بماند.

آسانژ هزاران ایمیل حزب دموکرات را در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده منتشر کرد که این اسناد را هکرهای روسی به دست آورده بودند.به عقیده کارآگاهان این اقدام، حرکتی در جهت تخریب کارزار انتخابات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون نامزد دموکرات و رقیب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فعلی آمریکا بود.

جولیان آسانژ به حکم دادستان سوئد و به دلیل اتهام تجاوز جنسی در سراسر اروپا نیز تحت پیگرد قانونی قرار داشت اما در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفت تا از استرداد خود به سوئد جلوگیری کند.

این اما یکی از اتهاماتی است که آسانژ به خاطر آن محاکمه می گردد. ایالات متحده نیز خواهان استرداد بنیان گذار ویکی لیکس است.

قضات آمریکایی می خواهند او را به اتهام توطئه برای هک کردن کامپیوترهای دولتی و به دست آوردن اسناد سری آمریکا و انتشار آنها در سال 2010 محاکمه نمایند.

پس از آن که پلیس انگلیس آسانژ را در ماه آوریل (فروردین) دستگیر کرد، ایالات متحده رسماً خواهان استرداد او شد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 398

به "جاسوسی شرکت امنیتی سفارت اکوادور در لندن برای سیا از آسانژ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاسوسی شرکت امنیتی سفارت اکوادور در لندن برای سیا از آسانژ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید