تهدید به آبروریزی چه عواقبی در پی دارد؟

به گزارش مجله گرافیک، افرادی که اقدام به سوءاستفاده از افراد، با تهدید کردن در جهتی که آبروی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد؛ می کنند؛ بر این موضوع واقف هستند که حساسیت این موضوع به گونه ای است که افراد بخاطر شرایط مختلف کمتر اقدام به پیگیری می کنند.

تهدید به آبروریزی چه عواقبی در پی دارد؟

آبرو و شرافت یکی از مسائلی است که افراد با وجود این که در بسکمک از موارد می توانند برای دریافت حقشان اقداماتی نیز داشته باشند ولی به علت حساسیت و مهم بودن آن ممکن است بخاطر حفظ آبرو از این مورد صرف نظر کنند. بنابر این دیدگاه در سطح جامعه لازم است که در جهت آگاه سازی مردم، اطلاعات و حقوق مربوط به کسی که بخاطر ضررهای آبرویی تن به مسائلی می دهد روشن شود. مجازات ها و قوانینی که برای هرگونه اقدام علیه آبروی کسی و یا تهدیداتی که احتمال خدشه به آبرو فردی داشته باشد بسته به نوع جرم متفاوت بوده و تنها لازم است که افراد برای برخی از موضوعات از اعلام و پیگیری جرم برای مسائل آبرویی صرف نظر نکنند. در این نوشتار از خبرنگاران به بررسی مجازات تهدید به آبروریزی می پردازیم.

تهدید به آبروریزی چگونه اتفاق می افتد؟

در برخی از شرایط بدون این که فردی ضرر نفسانی را متحمل شود می تواند مورد تهدید فردی قرار بگیرد و در صورتی که خواسته ها و یا اقداماتی که فرد تهدید کننده از او دارد میسر نشود؛ با اقداماتی که می تواند ازهر فردی به فرد دیگر متفاوت باشد به آبرو و حیثیت فرد صدمه ای وارد کند. این نوع از تهدید به علت این که نه تنها زندگی شخصی فرد را متاثر می کند؛ می تواند شرف خانوادگی و دیدگاه جامعه را نیز دگرگون کند؛ بنابراین فردی که اقدام به تهدید آبروی فرد دیگری می کند با در دست داشتن نقاط ضعف و یا اطلاعاتی که می تواند بعدی از زندگی فرد را که مایل نیست به اطلاع همه برسد بر همگان آشکار کند. وجود این مسائل می تواند عملکرد فرد را به گونه ای سوق دهد که برای عدم فاش شدن برخی موارد و یا جلوگیری از ایجاد اطلاعات دروغ درباره وی، فرد تهدید شده هرنوعی از خواسته ها را فراهم کند. و در نهایت با وجود قوانین که از فرد در این شرایط دفاع می کند؛ افراد آسیب دیده و تهدید شده به دلیل همین ملاحظات عرفی کمتر مایل به اعلام اینگونه تهدیدات در زندگی خودشان خواهد بود.

مجازات تهدید به آبروریزی چگونه خواهد بود؟

جرم تهدید در هر شرایطی می تواند پیگیری شود. در صورت مزاحمت های پی در پی و داشتن شواهد فراوان، که این شواهد می تواند در تهدیدهای حضوری به استشهاد محلی و یا فردی منجر شود و در تهدیدهایی که در فضای مجازی اتفاق می افتند هر نوع پیام و عکس و فایل صوتی که بتوان با استناد بر آن به علم قاضی کمک کرد تا بتواند با سایر شواهد اقدام به بررسی موضوع کند، ممکن است نوعی وسیله برای اثبات تهدید به حساب بیاد. همانند سایر جرایم تهدید این مورد نیز می تواند با توجه به نوع و چگونگی آن حبس و مجازات شلاق را در پی داشته باشد که تا 74 ضربه شلاق و تا دو سال حبس متغیر خواهد بود، همچنین پس از اثبات تهدید و اعمال مجازات می توان از فرد تهدید کننده به جرم هتک حرمت نیز در مراجع قانونی شکایت داشت.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر جرم تهدید به انتشار عکس خصوصی افراد را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1421

به "تهدید به آبروریزی چه عواقبی در پی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید به آبروریزی چه عواقبی در پی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید