کوشش آمریکا برای ادامه حضور در نزدیکی مرز افغانستان

به گزارش مجله گرافیک، بعضی از گزارش ها از تصمیم آمریکا برای ساخت تاسیسات و پایگاه نظامی در آسیای مرکزی از جمله ترکمنستان و منطقه ها قبایلی پاکستان هم مرز با افغانستان حکایت دارد.

کوشش آمریکا برای ادامه حضور در نزدیکی مرز افغانستان

تا به امروز کشور ترکمنستان در مورد این گزارش ها اظهار نظری ننموده است اما روسیه ساخت پایگاه نظامی آمریکا در تعدادی از کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان و ازبکستان را رد نموده است .

به گفته مطلعان سیاسی افغانستان ،آمریکا برای حضور نظامی خود در منطقه در حال ساخت پایگاه نظامی در منطقه قبایلی پاکستان هم مرز با افغانستان است .

وزیر خارجه افغانستان در مجلس این کشور با رد هرگونه ساخت پایگاه نظامی آمریکا در خاک خود گفت که حتی به پهپادهای آمریکا اجازه پرواز در منطقه ها مرزی این کشور را نمی دهد.

بعلاوه در روزهای اخیر بعضی رسانه های افغانستان گزارش دادند که آمریکا در حال ساخت یک پایگاه نظامی در منطقه ها شالوزان و ترمینال نزدیک مرز پاکستان و افغانستان در منطقه ها قبایلی کُرَم پاکستان است.

این خبرها در حالی به گوش می رسند که در پی توافق طالبان و آمریکا، واشنگتن اعلام نموده که تا ماه سپتامبر تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج می نماید.

در پی توافق طالبان و واشنگتن، کنت اف مکنزی فرمانده سنتکام ماه آوریل به خبرنگاران گفته بود ایالات متحده فعلاً با همسایگان افغانستان توافق نامه ایجاد پایگاه نظامی ندارد اما امیدوار است قبل از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در این زمینه با آنها به توافقی دست یابد.

آمریکا دو دهه است که به بهانه مقابله با گروه های تروریستی و برقراری ثبات در افغانستان حضور گسترده نظامی در این کشور داشته است. نگاهی به شرایط این کشور نشان می دهد که حضور آمریکایی ها نه تنها نتوانسته است ثبات و امنیت را برای مردم افغانستان به همراه داشته باشد، بلکه رصد دقیق تحرکات آمریکایی ها در این کشور حکایت از آن دارد که آمریکا و متحدین غربی اش با حمایت های پشت پرده از گروه های تروریستی در صدد افزایش بی ثباتی و ناامنی در این کشور در راستای منافع ژئوپولتیک خود بوده اند.

احمدسعیدی دیپلمات سابق افغانستان در پاکستان و استاد دانشگاه گفت که چه بخواهیم و چه نخواهیم ساختن پایگاه در خاک پاکستان جنبه عملی گرفته است و کار آن ادامه دارد.

وی در فیسبوک خود نوشته است که بودن آمریکا در افغانستان و یا پاکستان تفاوت چندانی ندارد زیرا هدف واشنگتن حضور در منطقه است .

به گفته وی ، با اینکه آمریکا اعلام نموده که افغانستان را ترک می نماید ولی آمریکا و ناتو به این راحتی حاضر به واگذاری منطقه به حریفان سنتی و استراتژیک خود نیستند.

این دیپلمات سابق افغانستان معتقد است برای پاکستان ایجاد پایگاه نظامی امریکا در این کشور نگرانی زیادی ایجاد نمی نماید چرا که این کشور تجربه سالها حضور امریکا در کشورش را دارد .

وی اضافه نمود:اکنون نوبت مولوی فضل الرحمن، مولوی سراج الحق پسر سمیع الحق و سایر گروه های تند رو مذهبی است که در افغانستان فتوای جهاد صادر می کردند.

رسانه های غربی هم طی روزهای اخیر از ادامه حضور 600 نظامی ویژه آمریکایی و تعداد نامعلوم نظامیان انگلیسی در افغانستان خبر داده و گفتند این افراد برای جلوگیری از سقوط کابل در مرکز می مانند.

براساس این گزارش ، آمریکا از ترکیه هم خواسته است که یک پایگاه کوچک نظامی را در فرودگاه کابل حفظ کند.

این گزارش ها بیانگر آن است که آمریکایی ها کماکان به بهانه های مختلف برای حضور در منطقه هستند.

عبدالطیف نظری مطلع روابط بین الملل هم پیش از این گفته بود که حملات انتحاری به مدارس،منطقه ها غیر نظامی و تهدید طالبان ،بهانه برای حضور آمریکا در افغانستان را فراهم می نماید.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1812

به "کوشش آمریکا برای ادامه حضور در نزدیکی مرز افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش آمریکا برای ادامه حضور در نزدیکی مرز افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید