بیانیه محیط زیست درباره ادعاهای مطرح شده پیرامون طرح تنگه تکاب

به گزارش مجله گرافیک، روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص ادعاهای مطرح شده پیرامون طرح تنگه تکاب بیانیه ای صادر کرد.

بیانیه محیط زیست درباره ادعاهای مطرح شده پیرامون طرح تنگه تکاب

به گزارش مجله گرافیک، در این بیانیه آمده است: سازمان حفاظت محیط زیست با عنایت به هیاهوی ایجاد شده در برخی رسانه ها درخصوص طرح تکاب به اطلاع افکار عمومی می رساند آنچه در خبر این رسانه ها درج شده، کاملاً مغرضانه و غیر علمی است و استفاده از اصطلاحات نامربوط از جمله موافقت بی قید و شرط، هجوم از ورای قانون، موافقت بدون ارزیابی و ... برای چنین طرحی شایسته رسالت رسانه ها نبوده و بی احترامی به اندیشه مخاطبان است.

گفتنی است همانطور که بارها به آگاهی رسانه های محترم رسیده، نشر اخبار کذب، موجب کاهش اعتماد عمومی به صحت اخبار شده و اگر با هدف تضعیف سازمان محیط زیست برنامه ریزی می گردد تاثیری بر اراده مدیران و کارشناسان این سازمان نداشته و نخواهد داشت.

بدینوسیله موارد ذیل، در خصوص طرح تنگه تکاب، برای تنویر افکار عمومی و احترام به مخاطبان ارجمند به استحضار علاقمندان و دوستداران محیط زیست می رسد:

1- در جلسه 87.9.27 هیئت وزیران در استان خوزستان، منطقه تنگ تکاب به عنوان منطقه نمونه گردشگری به تصویب هیئت محترم وزیران رسید.

2-بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تاریخ 19 .2. 96 طرح به مساحت32.5 هکتار در مستثنیاتی است که در مالکیت پیشنهاد دهنده طرح قرار گرفته است.

3-بر اساس قوانین و ضوابط استقرار، طرح های رده یک در حوزه گردشگری می توانند در مستثنیات مناطق تحت مدیریت با رعایت جوانب و الزامات زیست محیطی اجرا شوند.در نتیجه، معاونت محیط زیست طبیعی سازمان با طرح اولیه پیشنهادی بدلیل قرار دریافت در رده های بالاتر از یک، طی نامه شماره 3731.96 مورخ 96.2.4 مخالفت کرد.

4-مجری طرح مجدداً طرح اصلاحی را بر اساس تأمین نظر سازمان در تاریخ 14 .4 .96 به اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان تحویل داد که این گزارش در مورخ 96.4.17 در اختیار دفتر زیستگاه ها و امور مناطق محیط زیست طبیعی سازمان قرار می گیرد.

5-دفتر زیستگاه های سازمان در تاریخ 97.4.20 آنالیز پروژه را صرفاً در داخل مستثنیات و در رده یک واحدهای خدماتی پس از ارائه گزارش ارزیابی زیست محیطی و تائید آن امکان پذیر اعلام می کند.

6-سازمان آب و برق خوزستان طی نامه مورخ 96.8.15 اعلام می کند که طرح فوق در حوضه آبریز تامین آب شرب سدهای مارون و آریوبرزن قرار ندارد.

7-پس از تأیید مستثنیات بودن منطقه و قرار دریافت در خارج از محدوده حوضه آبی سدها، اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان طی نامه مورخ 96.8.24 به مجری طرح، ضرورت ارائه گزارش ارزیابی را اعلام کرده و مجری طرح در 96.9.7 گزارش ارزیابی زیست محیطی را تحویل اداره کل می دهد.

8-طرح بر اساس دستورالعمل ابلاغی سازمان ابتدا در کارگروه استانی مورخ96.10.11 مطرح و سپس برای آنالیز در سازمان در مورخ 96.10.20 به دفتر ارزیابی سازمان ارسال می گردد.

9-سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان مجدداً به دلیل عدم تامین محتوای طرح و مطابقت آن با مناطق تحت مدیریت با اجرای طرح مخالفت کرده که مجری طرح نسبت به اصلاح طرح به اقامتگاه بوم گردی (اکولاژ) رده یک ضوابط استقرار اقدام و معاونت محیط زیست طبیعی سازمان پس از آنالیز طرح اصلاحی طی نامه 97.1.21 با طرح اکولاژ در رده یک ضوابط استقرار با رعایت تمهیدات و الزامات زیست محیطی موافقت می کند.

10-پس از اعلام نظر مورخ 97.1.21 محیط زیست طبیعی سازمان طرح فوق در مورخ 97.2.8در کمیته ارزیابی زیست محیطی به ریاست معاون محترم محیط زیست انسانی سازمان تشکیل و اشکالاتی بر گزارش ارائه شده وارد و به مجری طرح ابلاغ می گردد.

11-مجدداً در مورخ97.2.18 کمیته ارزیابی زیست محیطی به ریاست معاون محیط زیست انسانی سازمان تشکیل و اصلاحات مدنظر در گزارش اعمال شده و مقرر گشت پس از ارائه موارد اصلاحی جدید به دفتر ارزیابی و کمیته فنی نسبت به صدور مجوز اقدام کند.

12-در مورخ 97.4.6 برای سومین بار کمیته ارزیابی زیست محیطی سازمان تشکیل و آخرین اصلاحات و مطابقت طرح با اکولاژ مورد آنالیز و اقدام واقع شد.

13-با توجه به طولانی شدن فرآیند آنالیز این طرح که از اسفند ماه 95 شروع گشته و با عنایت به تایید معاونت محیط زیست طبیعی سازمان و سه نوبت تشکیل کمیته ارزیابی سازمان و چندین نوبت اصلاحات گزارش، معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست طی نامه مورخ97.5.6 به مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها اعلام می کند که نسبت به صدور مجوز مربوطه اقدام نمایند.

14-اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نامه مورخ 97.5.14 با انجام فعالیت صرفاً بوم گردی(اکولاژ) منطبق با رده یک گروه استقرار واحدهای خدماتی و با 11 شرط اعلام موافقت می کند.

15-در مورخ 97.5.23 نیز اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان به استناد تفویض اختیار و همچنین دستور ریاست محترم سازمان و مکاتبات97.1.21 و 97.3.23 معاونت محیط زیست طبیعی مبنی بر اجرای صرفاً اکولاژ در مستثنیات، نسبت به صدور مجوز طی نامه مورخ97.5.6اقدام می کند.

همان گونه که در موارد15گانه فوق، روند صدور مجوز طرح تنگه تکاب به اطلاع افکار عمومی رسید صدور این مجوز کاملاً در چارچوب قانون و با مداقه کافی و حتی سختگیرانه، با لحاظ نظرات دفاتر تخصصی سازمان صادر شده است.

گفتنی است، طرح فوق صرفاً در حد اقامتگاه های بوم گردی (اکولاژ) بوده، در این مجوز 11 شرط، از جانب اداره کل حفاظت محیط زیست استان های کهگیلویه و بویراحمد و 31 شرط بوسیله اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان برای اجرا در نظر گرفته شده که همگی جزء تعهدات مجری است.

بدیهی است در صورت تخطی از هر کدام از شرایط ساخت و ساز، از ادامه فعالیت پروژه ممانعت خواهد شد.

همچنین مقرر شده است تا مجری طرح ضمن استقرار واحد HSE همزمان با شروع عملیات اجرایی گزارش نظارت و پایش طرح موصوف را مطابق دستورالعمل پروژه های مشمول ارزیابی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان های کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان ارسال نمایند.

بر این اساس، بار دیگر از مجله گرافیک محترم دعوت می کنیم و انتظار داریم که ضمن رعایت اصول فعالیت رسانه ای، که تحقیق و انتشار صحیح خبر است، در نشر اخبار به مسئولیت اجتماعی خود نسبت به اخبار و مخاطبان دقت لازم را مبذول دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 101

به "بیانیه محیط زیست درباره ادعاهای مطرح شده پیرامون طرح تنگه تکاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه محیط زیست درباره ادعاهای مطرح شده پیرامون طرح تنگه تکاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید