بوستر موشک SLS ناسا با ایجاد نیرویی بزرگ آزمایش شد

به گزارش مجله گرافیک، آزمایش بوستر موشک سامانه پرتاب فضایی (Space Launch System) یا SLS ناسا در صحرای یوتا آمریکا با موفقیت انجام شد. این نخستین بار بود که آزمایش آتش این بوستر در ابعاد اصلی صورت می گرفت.

بوستر موشک SLS ناسا با ایجاد نیرویی بزرگ آزمایش شد

این آزمایش در مقیاس کامل و با استفاده از مواد و فرآیندهای تازه که در نمونه کامل SLS به کار گرفته می گردد، انجام شد. ناسا به همراه نورثروپ گرامن که پیمانکار اصلی SLS است، از داده های این آتش آزمایشی برای ارزیابی عملکرد موتور هنگام استفاده از مواد و فرآینده های جدید بهره می گیرند تا در نهایت پس از پرتاب های آزمایشی آن را برای برنامه آرتمیس آماده نمایند.

بوسترهای SLS عظیم ترین و قدرتمندترین بوسترهایی هستند که تا به امروز برای پرواز ساخته شده اند. دو بوستر بر روی موشک، 75 درصد نیروی رانش لازم برای پرتاب مأموریت های اعماق فضای ناسا را در آینده ممکن می سازد که با برنامه ماه آرتمیس شروع خواهد شد.

در این آزمایش اخیر که در صحرای یوتا (Utah Desert) انجام شد، بوستر 5 قسمتی SLS برای کمی بیشتر از 2 دقیقه که به اندازه زمان لازم برای اجرای آتش در هنگام پرتاب موشک برنامه آرتمیس است، روشن شد و توانست بیش از 3 میلیون پوند (16 میلیون نیوتن) نیروی رانش ایجاد کند که از هر موشک دیگری که تا به امروز ساخته شده بیشتر است.

در طول آزمایش آتش بوستر سوخت جامد SLS که روز 2 سپتامبر (12 شهریور) در تأسیسات T-97 نورثروپ گرامن در پرومونتوری یوتا انجام شد، داده های گوناگون تست توسط تیم کنترل مأموریت ثبت شد. این بوستر آزمایشی از نظر ساختاری مشابه هر یک از موشک های پنج-بخشی است که روی SLS نصب می گردد و بیش از 75 درصد رانش را تأمین می نماید. در زیر ویدیوی این آزمایش را مشاهده می کنید.

ناسا در کوشش است تا نخستین زن و مرد پس از مأموریت های آپولو را تا سال 2024 به ماه بفرستد. موشک SLS، فضاپیمای اوریون و گیت وی، و سامانه فرود انسانی، ستون فقرات مأموریت اعماق فضای ناسا محسوب می گردد.

جیم برایدسنستین، مدیر ناسا در این زمینه گفت: فرود نخستین زن و مرد بعدی روی ماه تنها شروعی برای برنامه آرتمیس است و انجام آتش آزمایشی بوستر SLS یک گام مهم در جهت دستیابی به ماه محسوب می گردد. هدف ناسا این است که از کار و زندگی بر روی ماه بیاموزیم و از آن برای فرستادن انسان در نخستین مأموریت به مریخ استفاده کنیم.

برنامه آرتمیس گام بعدی کاوش های انسانی در فضا محسوب می گردد که بخشی از رویکرد گسترده تر برای کاوش ماه و مریخ توسط آمریکاست. تجربه حاصل از این مأموریت برای اعزام انسان به مریخ سودمند خواهد بود. در حال حاضر SLS تنها موشکی است که می تواند فضاپیمای اوریون را به همراه فضانوردان و تجهیزات لازم در یک مأموریت به ماه بفرستد.

عکس کاور و ویدیو: آزمایش بوستر موشک SLS

Credit: NASA

منبع: SciTechDaily

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1302

به "بوستر موشک SLS ناسا با ایجاد نیرویی بزرگ آزمایش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوستر موشک SLS ناسا با ایجاد نیرویی بزرگ آزمایش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید