بهشتی پور: اصلاحات اقتصادی می تواند به طور جدی اثر تحریم ها را کاهش دهد

به گزارش مجله گرافیک، یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: هرگونه واکنش ایران به اقدامات تحریمی آمریکا باید در راستای بهبود وضعیت اقتصادی کشور در داخل و ناکارآمد کردن سیاست های تحریمی طرف مقابل و مقابله با جو روانی ایجاد شده در کشور باشد.

بهشتی پور: اصلاحات اقتصادی می تواند به طور جدی اثر تحریم ها را کاهش دهد

حسن بهشتی پور در گفت وگو با مجله گرافیک، با اشاره به برخی اخبار و موضع گیری ها از سوی تعدادی از مقامات کشورمان مبنی بر اینکه ایران در آستانه تصمیم گیری مهمی قرار گرفته است، اضافه نمود: در شرایط فعلی همه نهادها و سازمان ها باید به مردم روحیه دهند و بر اساس واقعیات اطلاع رسانی و شفاف سازی کنند. مردم انتظار دارند مسؤولان درباره شرایط کشور با آنها صحبت کنند. متقابلاً مسؤولان هم باید برای مردم تشریح کنند در یک جنگ اقتصادی قرار گرفته ایم.

وی ادامه داد: مسؤولان باید برای مهار شرایط فعلی و پیش رو دست به اصلاحات اقتصادی جدی بزنند به نحوی که سیاست های طرف مقابل کم اثر شود.

بهشتی پور شرح داد: برای پاسخ دقیق به آمریکا واکنش ها باید چند وجهی باشد و صرفاً مساله نمی تواند به برجام ختم شود. از طرفی نمی توان گفت از برجام خارج می شویم اما همچنان به تعهدات مان پایبند باشیم.

علاوه بر این باید فضای بعد از چنین تصمیمی را در نظر گرفت که احتمالاً چین و روسیه و اروپایی ها هم دیگر با ما همراه نخواهند بود؛ هر چند آنها با ما نامهربان بودند اما حداقل در حوزه سیاست، آمریکا و ترامپ را نقد کردند و از برجام حمایت لفظی کردند.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت علاوه بر این نقض برجام از طرف ایران به بازگشت قطعنامه های تحریمی شورای امنیت منجر می شود و این همان مجوز حقوقی است که ترامپ می خواهد برای اقدامات تحریمی اش علیه ایران به دست آورد.

وی از برخی تحلیل ها درباره خروج ایران از ان پی تی انتقاد کرد و گفت: ان پی تی یک سند پایه است و باید به عنوان گزینه آخر مدنظر باشد.

بهشتی پور شرح داد که ایران اهرم ها و ابزارهای متعددی برای مقابله با تحریم های آمریکا دارد و باید ابتدا از آنها استفاده کند به ویژه اصلاحات اقتصادی در کشور که می تواند به طور جدی اثر تحریم ها را کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 204

به "بهشتی پور: اصلاحات اقتصادی می تواند به طور جدی اثر تحریم ها را کاهش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشتی پور: اصلاحات اقتصادی می تواند به طور جدی اثر تحریم ها را کاهش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید