طراحی نمای خانه ویلایی: باغ ویلاها و واحدهای مسکونی گران قیمت باید چقدر مالیات بپردازند؟

به گزارش مجله گرافیک، تهران (پانا) - با امضای محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور، آیین نامه اجرایی مربوط به مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت در سال 1400 ابلاغ شد.

طراحی نمای خانه ویلایی: باغ ویلاها و واحدهای مسکونی گران قیمت باید چقدر مالیات بپردازند؟

جهت دریافت خدمات طراحی نمای خانه ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، هیئت وزیران در جلسه 7 مهر 1400، با هدف مقابله با سفته بازی و کاهش نوسانات بازار مسکن، آیین نامه اجرایی بند (خ) تبصره (6) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور موضوع مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت در سال 1400 را به تصویب رساند.

به موجب مصوبه فوق، واحدهای مسکونی (شامل کلیه ساختمان ها اعم از مستغلات، آپارتمان و ویلا) و باغ ویلاهای گران قیمت (با احتساب عرصه و اعیان) متعلق به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و افراد تحت تکفل آنها، با ارزش روز بیشتر از یکصد میلیارد ریال و بعلاوه باغ ویلا (اماکنی که مطابق جواز صادره به اسم باغ شناخته شده و به وسیله شهرداری ها و دهیاری ها حسب مورد پروانه ساخت ویلا برای آن صادر شده است) دارایی های مشمول این آیین نامه هستند.

نرخ مالیات سالانه دارایی های مشمول آیین نامه فوق (با احتساب عرصه و اعیان) برای دارایی های با ارزش روز از یکصد میلیارد و یک ریال تا 150 میلیارد ریال نسبت به مازاد یکصد میلیارد ریال معادل 0/1 درصد، از 150 میلیارد و یک ریال تا 250 میلیارد ریال نسبت به مازاد 150 میلیارد ریال معادل 0/2 درصد، از 250 میلیارد و یک ریال تا 400 میلیارد ریال نسبت به مازاد 250 میلیارد ریال معادل 0/3 درصد، از 400 میلیارد و یک ریال تا 600 میلیارد ریال نسبت به مازاد 400 میلیارد ریال معادل 0/4 درصد و نسبت به مازاد 600 میلیارد ریال معادل 0/5 درصد معین شد.

درخصوص دارایی­ های مشمول مشاعی، ابتدا مالیات موضوع این آیین نامه برای کل دارایی، محاسبه و سپس هر یک از مالکین به نسبت سهم مالکیت خود، مشمول پرداخت خواهند بود.

واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای در حال ساخت و در سال تملک، مشمول مالیات مذکور نیستند.

همه مالکین دارایی های مشمول، مکلفند مالیات سالانه موضوع این آیین نامه را به وسیله سازوکار مندرج در آیین ­نامه حداکثر تا انتها بهمن ماه سال 1400 پرداخت نمایند و در غیر این صورت، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند به وسیله عملیات اجرایی مندرج در قانون مالیات های مستقیم، مالیات متعلق را وصول می نماید.

ادارات ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی مجاز به ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این آیین نامه برای آنها مالیات معین شده است، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال، شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره نیستند و متخلف در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1921

به "طراحی نمای خانه ویلایی: باغ ویلاها و واحدهای مسکونی گران قیمت باید چقدر مالیات بپردازند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی نمای خانه ویلایی: باغ ویلاها و واحدهای مسکونی گران قیمت باید چقدر مالیات بپردازند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید