امامزادهشعیبسبزوار سامان می گیرد، راه گردشگران هموارمی گردد

به گزارش مجله گرافیک، خبرنگاران-گروه استان ها: باوجود جاذبه های متنوع گردشگری ازجمله سیاحتی و زیارتی و قرارگیری شهرستان سبزوار در جهت تهران- مشهد، اما امکانات قابل توجهی متناسب با احتیاج زائران برای اقامت کوتاه مدت مهیا نشده است.

امامزادهشعیبسبزوار سامان می گیرد، راه گردشگران هموارمی گردد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه ویزای تحصیلی کانادا 2020 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

شهرستان سبزوار با جمعیـتی بالغ بر250 هزارنفردرشیب ملایـم از شمال به جنوب قرارگرفته و قرارگیری امامزاده شعیب(ع) در انتهای این محوربه عنوان یک مرکز مهم مذهبی عامل اصلی رشد شهر به سمت جنوب شده است.

سبزوار اماکن متبرکه و یادمان های تاریـخی متعددی را در بردارد که وجود اماکن مذهبی در داخل بافت شهر موجب شکوفایی و سرزنده بودن شهر شده است و لذا تقویـت هسته فرهنگی و مذهبی و اجتماعی در این بخش می تواند دگرگونی و تحولاتی را درزمینهٔ کالبدی و عملکردی به وجود آورد.

یـکی از یادمان های تاریـخی، مذهبی که همیشه موردتوجه زائریـن و مردم از گذشته تا به امروز قرار داشته بقعه امامزاده شعیـب است که در جنوب بافت قدیـم این شهرستان واقع شده است و لذا دسترسی سخت بسیاری از زائران در انبوه ترافیک، این امامزاده را در غربت قرار داده است.

طرح ساماندهی بافت حریم امامزاده شعیب(ع) و بازگشایی مسیرواتصال آن به کمربند جنوبی از جمله طرح هایی است که بیش از 5 سال در دستور مقامات شهری واقع شده است و به نظر می رسد که سال جاری قرار است وارد فاز اجرایی شده و این امازاده را از غربت در بافت فرسوده برهاند.

طرحی که اقتصاد می آفریند

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری سبزواردرتبادل نظر با مجله گرافیک اظهار کرد: سالیانه خیل عظیمی از مسافران به مشهد مشرف می شوند و اتصال این امامزاده به کمربندی باعث خواهد شد مسافران زیادی وارد این شهرستان شوند.

مهندس مهدی برزویی بابیان اینکه یـکی از عناصر معماری شاخص شهر سبزوار به لحاظ فرهنگی، مذهبی، تاریـخی بنای امامزاده شعیـب است گفت: درکنارهسته تاریـخی شهر این بنا حائز پتانسیـل غنی فرهنگی، تاریـخی و مذهبی در جهت احیاء محور پویـای گردشگری است.

وی بابیان اینکه اجرای این پروژه نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و اقتصاد شهر سبزوار خواهد داشت، توضیح داد: با اجرای این طرح گردشگران بیشتری وارد این شهرستان می گردد که این امکان آشنایی مسافران با بافت های تاریخی و ارزشمند شهرستان را افزایش می دهد.

وی با اشاره به اینکه مطالعات این طرح توسط مشاور از 5 سال گذشته انجام و مجوزهای لازم نیز اخذشده است، اضافه نمود: در صورت اجرای این پروژه علاوه بر بهره مندی مطلوب از مزایای حضور زائران و مسافران، به اقتصاد و ایجاد شغل برای اقشار ضعیف در این منطقه یاری خوبی خواهد شد.

برزویی ادامه داد: این پروژه عظیم که در چندین فاز اجرا خواهد شد بیش از 150 میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت و به لحاظ اینکه سبزوار نخستین شهر ورودی قبل از تشرف زائران به حرم مطهر رضوی است لذا در هرسال بالغ بر 14 میلیون زائر از این شهر عبور می نمایند و مسئولان شهری بایستی از ظرفیت خوب مسافران و گردشگران به نفع شهر استفاده نمایند.

وی اضافه نمود : به لحاظ اینکه اجرای این پروژه هزینه بسیار زیادی را برای شهرستان در بر خواهد داشت بخشی از مبلغ هزینه اجرای این طرح به وسیله اوراق مشارکت با مجوز مراجع ذی ربط و بانک مرکزی، تأمین خواهد شد.

وی ادامه داد: به منظور تأمین بخشی از اراضی مورد تملک در این پروژه 6 هکتار زمین معوض به معارضان طرح داده خواهد شد که این زمین ها طی مذاکرات و توافقاتی که بین اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی با اداره کل اوقاف و امور خیریه انجام گرفته تأمین می گردد.

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری سبزوار یادآور شد: هنگامی که امکان حضور مسافر برای اقامت در حرم امامزاده شعیب(ع) فراهم گردد مسافران از دیگر جاذبه های شهری و از مجتمع های بزرگ تجاری پیش بینی شده در طرح قطعاً استفاده خواهند کرد.

پتانسیل های گردشگری سبزوار ناشناخته مانده است

رئیس شورای شهرسبزوارنیز به همین دلیل در تبادل نظر با مجله گرافیکبیان نمود: پتانسیل های گردشگری سبزوار تا به امروز به اندازه کافی شناسایی نشده است به طوری که می توان سبزوار را به گنجینه کشف نشده ایرانی تشبیه کرد که سالیانه میلیون ها نفرزائرومسافر جاده بین المللی تهران - مشهد از کنار این شهر می گذرند.

کاظم کرامت بابیان اینکه اجرای این طرح به حفظ فرهنگ و ارزش های بومی سبزوار و رونق صنعت گردشگری این شهرستان بسیار مؤثر خواهد بود اضافه نمود: هرچند در نگاه اول طرحی پرخرج و سخت به نظر می رسد اما اجرای این پروژه چندان دور از ذهن نیست و تنها کمی همت و عزم پایدار مسئولین را لازم دارد.

وی ادامه داد: امامزاده شعیب(ع) برادر امام رضا(ع) و جزو امامزادگانی است که برای مردم دارای اهمیت بسیار زیادی است و همچنین این امامزاده به لحاظ موقعیت، در جنوب شهر واقع شده است و باوجوداینکه تا کمربندی شهر فاصله چندانی ندارد اما دسترسی مسافران و زائران به آن بسیار سخت و سخت است.

وی با اشاره به برنامه ریزی شورای اسلامی شهر سبزوار برای تسهیل فرایند حضور سرمایه گذاران در شهرستان گفت: خوشبختانه با همدلی که در شهرستان به وجود آمده فرایند جذب و حضور سرمایه گذاران در شهر تسهیل یافته است.

وی با اشاره به اینکه اتصال امامزاده شعیب به شرق می تواند درجهت اشتغال زایی در شهرستان تاثیربسزایی خواهد داشت بیان نمود: به ازای جذب 4 گردشگر یک شغل ایجاد می گردد و اگر گردشگران به شهر ورود پیدا نمایند سبزوار درزمینهٔ اقتصاد و اشتغال زایی با رشد بسیار مطلوبی روبرو خواهد شد.

بازیابی تجارت از دست رفته

شهردارسبزوارنیز در تبادل نظر با مهر، بابیان اینکه طرح حریم دور امامزاده که طول آن تا کمربندی یک هزار و 200مترمربع با عرض 200 متر است در محدوده 20 هکتاری امامزاده اجرا خواهد شد.

محمد علی طالبی اضافه نمود: در این طرح بخش های فضای سبز، خدماتی، گردشگری، اقامتی با طرح های سنتی به همراه یک تقاطع غیر هم سطح تا کمربند جنوب شهر در دو فاز پیش بینی شده است.

وی با اشاره به توافقات صورت گرفته در حوزه های مختلف با راه و شهرسازی گفت: کمربندی کنونی شهرستان سبزوار دیگر کارکرد کنارگذر را ندارد و تبدیل به جاده بین شهری شده و متأسفانه هرچند وقت یک بار قربانی می گیرد.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه این پروژه مصوب گروه ماده 5 را دارد اگر اهداء زمین از اراضی ذخیره شهرداری انجام گردد با اجرای طرح کار مهم و ارزشمندی برای مردم شهرستان و زائران صورت می گیرد.

وی بابیان اینکه سبزوار بنا به دلایلی موقعیت تجاری گذشته را ازدست داده است، توضیح داد: سبزوار پیشینه تجاری بسیار گسترده ای دارد و اجرای پروژه اتصال بقعه متبرکه امامزاده شعیب (ع) به کمربندی می تواند وجهه تجاری ازدست رفته این شهرستان را تقویت و احیا کند.

خبرنگار: میلاد کلاته

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 762

به "امامزادهشعیبسبزوار سامان می گیرد، راه گردشگران هموارمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امامزادهشعیبسبزوار سامان می گیرد، راه گردشگران هموارمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید