اعتراض صنفی مستندسازان به فجر، تماس هایی که دبیر بی پاسخ گذاشت

به گزارش مجله گرافیک، انجمن کارگردانان سینمای مستند با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به ابراهیم داروغه زاده دبیر سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر، نکاتی را درباره کیفیت راه یابی و اکران فیلم های مستند در این دوره از جشنواره مطرح کردند.

اعتراض صنفی مستندسازان به فجر، تماس هایی که دبیر بی پاسخ گذاشت

در متن این نامه که متن آن جهت انتشار در اختیار مجله گرافیک قرار گرفته آمده است؛

دبیر محترم سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر

جناب آقای داروغه زاده

باسلام

بسیار خوشحالیم که پس از نزدیک به چهار دهه برگزاری مهمترین رویداد سینمایی کشور، شما یکی از کسانی هستید که دو دوره متوالی به عنوان دبیر جشنواره حضور داشته و از بابت این ثبات حتی به اندازه دو سال خشنودیم.

اما هدف از نگارش این نامه خوشحالی یا بدحالی مستندسازان نیست به این علت که در همین دوسال برنامه ای برای فیلم های مستند تدارک دیده شد که حداقل ها برای فیلمسازان حوزه مستند، حداکثر لحاظ گردد و چه بد که نام شما در برپایی این امر در صدر است.

جناب داروغه زاده

نزدیک به سه ماه پیش و چند روزی پس از فرخوان این دوره جشنواره، بالغ بر دو هفته و نزدیک به سی تا چهل تماس از سوی هیات مدیره انجمن کارگردانان سینمای مستند با شما گرفته شد تا در خصوص آیین نامه جشنواره، تعداد فیلم ها، سیمرغ و شیوه نمایش با شما مصاحبه کنیم اما هربار یا با رد تماس شما روبرو می شدیم یا با پیامی از سوی شما که ما را به تماس هایی در زمان نامعلومی حواله می داد، برخورد می کردیم.

بنا بر اصل نجابت و حیا که پایه اخلاقی تمامی مستندسازان این مرز و بوم است، سکوت کردیم و قرار را بر نظارت نمایش ها در این دوره گذاشتیم و گله مندی درباره سایر مسائل را به زمان بعدی موکول کردیم تا رسیدیم به امروز و نمایش قرعه کشی جنابعالی و همکاران برای اکران فیلم ها در کاخ جشنواره.

اینکه زمانبندی از پیش معین شده و ساعتی مرده برای نمایش فیلم ها در نظر گرفته گردد و بنا به مصلحت و خوش رنگی سفره، دوستان مستندساز را دعوت نموده و فقط درباره روز نمایش، قرعه را از گلدان بیرون بیاورید؛ بازی کهنه و پوسیده ای است برای اهالی مستند که حداقل سه سال پیش در همین جشنواره حل شده بود ولی گویا برای جنابعالی فصل تازه ای است از نزاع با سینمای مستند که از آن ذوق زده شده اید و وقتی با اعتراض عوامل فیلم های مستند روبرو شده اید به همان روش رد تماس از پاسخگویی بر اصل مشکل پیش آمده چشم پوشی نموده و با ادبیاتی غریب بر فرعیاتی چون حضور مستند در جشنواره تاکید نموده و دوباره شانه را خالی و راه به ترکستان رفته خویش را در پیش گرفته اید.

دبیر محترم

هنوز یادمان نرفته که در دوره صدارت جنابعالی، سیمرغ مستند در ازدحام فضای ذهنی داستانی جنابعالی گم شد و حتی در اتفاقی نادر فیلم های مستند داوری نشد.

ما با این رفتار جنابعالی آشناییم ولی به حرمت نهادن پایبندیم و امیدواریم تغییراتی در زمان باقیمانده تا برگزاری جشنواره و در روند اتفاق پیش آمده بوجود آید و علاوه بر حل مشکل امروز، ساعت هایی مختص نمایش مستند در سینماهای مردمی در نظر گرفته گردد.

جناب آقای دکتر داروغه زاده

در انتها امیدواریم که پس از چهار دهه از پیروزی انقلاب هرکس بر سر کرسی خویش باشد و به امید روزی که طبیب بر بالین بیمار باشد و جسم مردم را تیمار کند و هنرمند بر روح همان مردم اثرگذار باشد و خاطره ساز.

انجمن کارگردانان سینمای مستند

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 129

به "اعتراض صنفی مستندسازان به فجر، تماس هایی که دبیر بی پاسخ گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض صنفی مستندسازان به فجر، تماس هایی که دبیر بی پاسخ گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید