آخرین جزئیات مشاهده ویروس کرونا در شترهای جاسک و سیریک

به گزارش مجله گرافیک، مدیرکل دامپزشکی هرمزگان آخرین جزئیات مشاهده ویروس کورونا در شترهای شهرستان جاسک و سیریک را تشریح کرد و تفاوت این ویروس را با ویروس کورونای جدید شایع شده در چین یادآور شد.

آخرین جزئیات مشاهده ویروس کرونا در شترهای جاسک و سیریک

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر محمد جانباز ظهر دوشنبه در نشست خبری تشریح آخرین شرایط شناسایی ویروس کرونا در 30 نفر شتر در شرق هرمزگان بیان داشت: ویروس کرونای کنونی که الان در جهان وجود دارد به کرونا ویروس 2019 شهرت دارد که از انسان به انسان منتقل می شود و خفاش را یکی از مهمترین عوامل انتقال دهنده بیماری می دانند.

وی بیان نمود: به دلیل تطابق 96 درصدی ژن انتقالی این بیماری به انسان، خفاش محتمل ترین عامل انتقال دهنده کرونا ویروس معرفی شده است. ولی هنوز به قطعیت نهایی نرسیده اند.

وی خاطرنشان کرد: اولین تشخیص کرونا ویروس در شترهای منطقه جاسک کمتر از یک ماه گذشته به دست آمد که آزمایش اولیه 30 نفر شتر مثبت اعلام شد. کرونا ویروس مشاهده شده در شترهای منطقه شرق هرمزگان با کرونا ویروس انسانی فعلی در چین متفاوت است.

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان افزود: سال 2012 کرونا ویروس در بین حیوانات در عربستان مشاهده شد، و اولین ورود آن همان سال در کرمان هم رؤیت شد. و این اولین مورد در کشور نیست.

جانباز خاطرنشان کرد: نتیجه آزمایش 30 نفر شتر در نوبت اول مثبت بود. اما بعد از 21 روز مجدداً آزمایش گرفته شد که نتیجه آزمایش هر 30 نفر شتر منفی بود. و در آنها کرونا ویروس مشاهده شده در شترهای جاسک یک ماه پیش رؤیت شد.

وی بیان داشت: کسانی که مرتبط با این شترها بودند از جمله صاحب شتران به اضافه خانواده و چوبداران همگی مورد آزمایش قرار گرفتند.

وی با تاکید بر هویت دار کردن دام ها در هرمزگان، بیان نمود: جهاد کشاورزی متولی انجام طرح هویت دار کردن شترها و دام های سرگردان در استان است و امیدواریم این طرح با جدیت اجرایی شود.

جانباز ابراز داشت: از لحاظ ژنی بین ویروس کرونای مشاهده در شترها با کرونای انسانی فعلی تفاوت است. در این ویروس علائم بالینی در شترها دیده نمی شود. ولی وقتی به انسان منتقل می شود علائم بالینی شدت می گیرد.

وی علت انتقال و مشاهده این ویروس در شترهای شرق هرمزگان را ورود دام های غیرمجاز غیر بومی بیان نمود.

  • مفاهیم: نشانگان تنفسی خاورمیانه (مرس) چیست؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 2 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 832

به "آخرین جزئیات مشاهده ویروس کرونا در شترهای جاسک و سیریک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین جزئیات مشاهده ویروس کرونا در شترهای جاسک و سیریک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید